ដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សារមណីយដ្ឋានវត្តពុទ្ធគិរី ភក្តីកម្ពុជា
កាលពីថ្ងៃទី៩ ខែកក្កដា ឆ្នំា២០២២ កន្លងទៅនេះ គណៈកម្មការ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ នៃសាលារៀន អន្តទ្វីប អាមេរិកាំង គ្រប់សាខា បានរៀបចំដឹកនាំសិស្សថ្នាក់ទី៩ ទាំងអស់ចុះធ្វើទស្សនកិច្ចសិក្សាលើកទី១៥៦ ទៅកាន់ រមណីយដ្ឋានវត្តពុទ្ធគិរី ភក្តីកម្ពុជា ស្ថិតនៅ​ក្នុងភូមិ​ត្រពាំង​ស្គារ ឃុំ​ត្រពាំង​ក្រញូង ស្រុកត្រាំកក់ ខេត្ត​តាកែវ​។  ចាងហ្វាង លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្ស  នៃសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង បានចូលតាមបន្ទប់រៀន និងបានចែកអំណោយដល់សិស្សានុសិស្សដែលអំណោយទាំងនោះរួមមាន សៀវភៅ ប៊ិក ខ្មៅដៃ ជ័រលុប បន្ទាត់ រួមទាំងសម្ភារសិក្សាយ៉ាងច្រើនផ្សេងទៀតយកទៅចែកជូនដល់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស នៃសាលាបឋមសិក្សាព្រៃក្តួច  ដើម្បីជាការចូលរួមចំណែកចែករំលែកនូវការលំបាកផ្សេងៗ និងលើកទឹកចិត្តដល់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សនៅទីជនបទឱ្យបន្តយកចិត្តទុកដាក់រៀនសូត្រ។
ក្រោយពីការចែកអំណោយរួចរាល់ ចាងហ្វាង លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្ស នៃសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង ក៏បន្តដំណើរទៅរមណីយដ្ឋានវត្តពុទ្ធគិរី ភក្តីកម្ពុជា។ ហើយសិស្សានុសិស្ស​បានសរសេរ​ចម្លើយ​នៅ​​លើ​ក្រដាស​សំណួរ​ដែលសាលា​បាន​ចែក​​​ឱ្យ​សិស្សឆ្លើយសំណួរ   ព្រមទាំងបានគយគន់ទិដ្ឋភាព​យ៉ាង​ល្អ​ឥតខ្ចោះ
គឺជាឱកាសដ៏ល្អមួយសម្រាប់សិស្សានុសិស្សទទួលបាននូវចំណេះដឹង​ជា​ច្រើន​បន្ថែម​លើ​​​​មេរៀនក្នុងថ្នាក់ដូចជា៖
១. ស្វែងយល់ពីព្រះពុទ្ធសាសនា ដែលជាសាសនារបស់រដ្ឋ និងមានប្រជាជនកម្ពុជា ប្រហែលជា៩០
ភាគរយ​គោរពប្រណិប័តន៍។
២. សិក្សាស្វែងយល់ពីព្រះពុទ្ធបដិមាប្រមាណជា ៨៩០០០អង្គដែលតម្កល់នៅភ្នំវត្តពុទ្ធគិរី ភក្តីកម្ពុជា។
៣. គយគន់វាលស្រែចម្ការដែលលាតសន្ធឹងតាមបណ្ដោយ​ផ្លូវ និងនៅ​ជុំវិញ​បរិវេណ​តំបន់​ទស្សនកិច្ចសិក្សា។
៤. បង្កើនភាពក្លាហាន និងបទពិសោធក្នុងការបកស្រាយ ការធ្វើបទបង្ហាញ ការសហការ ការ​ដឹកនាំ សាមគ្គីភាព
ឯករាជ្យភាព ភាពម្ចាស់ការ ទំនាក់ទំនងក្នុងក្រុម និងទំនាក់​ទំនង​ជា​មួយ​​មហាជន​បាន​កាន់​តែប្រសើរ។
៥. រឹតចំណងមិត្ដភាព សាមគ្គីភាព បង្កើនភាពក្លាហាន និងបទពិសោធក្នុងការបកស្រាយ ការសហការ ការដឹកនាំ
ឯករាជ្យភាព ភាពម្ចាស់ការ ទំនាក់ទំនងក្នុងក្រុម និងទំនាក់ទំនងជាមួយមហាជន​បានកាន់ តែ​ប្រសើរ។
៦. បានឆ្លុះបញ្ចាំងខ្លឹមសារមេរៀន ទទួលបាននូវចំណេះដឹងថ្មីៗ
និងអារម្មណ៍ជ្រះថ្លាក្នុងពេល​កំពុង​ទស្សន​កិច្ចនៅ​ទីនោះ ក៏ដូចជាពេលត្រឡប់​មកគេហដ្ឋានវិញផងដែរ។
បរិយាកាសទាំងអស់នេះហើយដែលធ្វើឱ្យសិស្សានុសិស្សអាចបំបាត់អស់ភាពនឿយហត់ និងបង្ករជាភាពសប្បាយរីករាយ ហើយការចុះទស្សនកិច្ចសិក្សានៅទីនោះ។

n July 9, 2022, the committee of American Intercon School organized the 156th study tour for 9th grade students to Wat Puth Kiri Pheakdey, Kampuchea located in Trapeang Skar village, Trapeang Kranh commune, Tram Kak district, Takeo province. Principals, teachers and students entered the classroom and distributed gifts, including books, pens, pencils, erasers, ruler, and many other study materials to students of Prey Kdoch Primary School.
After that the principals, teachers and students continued their journey to Wat Puth Kiri Pheakdey. The students did the questionnaire that the school assigned for them. It was a great opportunity for students to gain more knowledge in addition to the lessons in the class which included the following points:
These kinds of environments enabled students to get rid of their stress and have fun during this study tour.