នាថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤នេះ សាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង បានរៀបចំការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ (ថ្នាក់ទី៩) ស្របតាមកម្មវិធីរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដោយយោងតាមលិខិតលេខ ២៥០២ អយក.កប្រឡ. និងលិខិតលេខ ២៦១៨ អយក.កប្រឡ។
គួរជម្រាបជូនថា សម័យប្រឡងនេះ មានការប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺនៅថ្ងៃទី១២-១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤។ មួយវិញទៀត ការប្រឡងនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានអនុញ្ញាតិឱ្យគ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំងឡាយ រៀបចំការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិស្សាបឋមភូមិ(ថ្នាក់ទី៩) ឆ្នាំសិក្សា ២០២៣-២០២៤ តាមប្រតិទិនប្រឡងរៀងៗខ្លួន។ ក្នុងនោះ សាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង បានរៀបចំការប្រឡង ប្រកបដោយបរិយាកាសស្ងប់ស្ងាត់ និងមានសណ្តាប់ធ្នាប់ល្អ នៅគ្រប់សាខា ទាំងរាជធានី និងខេត្ត។
សម្រាប់សិស្សានុសិស្ស ដែលមានឈ្មោះចូលប្រឡងនៅក្នុងថ្ងៃនេះ មានចំនួនសរុប ១១៥០នាក់ នៅគ្រប់សាខា ទាំងរាជធានី និងខេត្ត ដោយនៅក្នុងនោះ សិស្សប្រុសមានចំនួន ៧៥៧ នាក់ និងសិស្សស្រី មានចំនួន ៣៩៣ នាក់។
ហើយឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះផងដែរ អ្នកឧកញ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិត គួច ម៉េងលី និងគណៈគ្រប់គ្រងសាលា ព្រមទាំងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងបុគ្គលិកគ្រប់ជាន់ថ្នាក់នៃសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង ក៏បានជូនពរដល់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សទាំងអស់ ឱ្យប្រឡងជាប់ និងមាននិទ្ទេសល្អ នាសម័យប្រឡងក្នុងឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៤ នេះផងដែរ។

Lower Secondary Diploma Examination (Grade 9) for the academic year 2023-2024
On August 12, 2024, the American Intercontinental School organized the Lower Secondary Diploma Examination (Grade 9) in accordance with the program of the Ministry of Education Youth and Sports, according to letter No. 2502 a yk. k br l. and letter No. 2618 a yk. k br l. It should be informed that this exam session will be held for 2 days, on August 12-13, 2024.
In addition, the Ministry of Education Youth and Sports has allowed all educational institutions to organize the lower secondary school diploma exam (grade 9) for the academic year 2023-2024 according to their respective exam calendar. The American Intercontinental School has organized exams with a calm and orderly atmosphere in all branches in the capital and provinces. There are a total of 1,150 students enrolled in today's exam in all branches in the capital and provinces, of which 757 are male and 393 are female.
On this occasion, Neak Okha Dr. Mengly Jandy Quach and the school management, as well as teachers and staff of all levels of the American Intercon School, also wished all students to pass the exam and have good grades. During the exam period in the school year 2023-2024 as well.